Honza On The Road

O mně / About me

[EN] English version follows.

Jmenuji se Honza Galajda a v květnu 2016 jsem se vyrazil na dlouhou cestu do světa. Jedu na kole, ale využívám i místní dopravu, už jsem jel autem, autobusem, vlakem i lanovkou a v neposlední řadě jsem letěl.

Co mě na cestě čeká? V první části se pohybuji po části Hedvábné stezky, kdy navštívím země jako je Gruzie, Arménie, Írán, Turkmenistán, Uzbekistán, Tádžikistán a Kyrgyzstán, kde s kamarády v září podnikneme několik treků v horách. Následovat bude minimálně návštěva Malajsie, Austrálie, Nového Zélandu a Jižní Ameriky, pravděpodobně Patagonie či jiné části argentinsko-chilského pomezí.

V případě, že mě budete chtít kontaktovat, budu rád, když mi napíše zprávu na můj e-mail.
 

Kontaktní údaje / Contacts

e-mail: honza@honzaontheroad.cz
skype: honzag
facebook: www.facebook.com/honzaontheroad/
twitter: twitter.com/honzag1
RSS: www.honzaontheroad.cz/feed
web: www.honzanaceste.cz, www.honzaontheroad.cz

[EN] English version. See the contacts above.

My name is Honza Galajda and I left the Czech Republic in May 2016 to make a long tour in the world. I cycle on my bicycle, but I use local transport too. I’ve already been going by cars, buses or trains, even a cableway, and last but not least I need to use an airplane from time to time.

What would I like to see? I start with a part of the Silk Road where I visit countries like Georgia, Armenia, Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Tajikistan and Kyrgyzstan where I meet my friend do to some hiking in the mountains in September. Visit of Malaysia, Australia, New Zealand and South America, probably Patagonia or another part of Chile-Argentina border, should follow.

If you would like to contact me I will be more than happy to read an e-mail from you.